Rudolf Petrák : životopis

 

3. 9. 1917 Sučany – 3. 3. 1972 Greenwich

1929 - 1933 Gymnázium v Martine 

1933 - 1937 Učiteľský ústav v Spišskej Kapitule (spev, organ, klavír a husle) 

1937 - 1939 učiteľ v Smoleniciach 

1939 - 1942 učiteľ v Bratislave 

od / since 1939 súkromné štúdium spevu u Anny Korínskej 

1939 - 1942 sólista Opery SND v Bratislave 

1942 štipendista v Ríme u Riccarda Stracciariho 

1943 - 1944 štipendista vo Viedni u prof. Balzarovej, súčasne pôsobenie vo Volksoper vo Viedni 

1944 - 1946 sólista Opery SND v Bratislave 

1946 - 1947 sólista Veľkej opery 5. května v Prahe 

1947 - 1948 sólista Opery SND v Bratislave 

1948 - 1967 sólista New York City Opera Company v USA 

Rudolf Petrák bol v začiatkoch svojej speváckej kariéry sólistom Speváckeho zboru slovenských učiteľov, neskôr ako začínajúci sólista Opery SND stvárňoval spočiatku menšie úlohy v opernom i operetnom repertoári. Jeho umelecké napredovanie podporili štipendijné pobyty, ako aj umelecké pôsobenie v Ríme a vo Viedni, po ktorých sa vrátil do súboru Opery SND ako vynikajúci predstaviteľ lyrických tenorových úloh. Z postáv stvárnených na scéne Opery SND v tom období: Lyonel (Marta), Janík (Predaná nevesta), Rudolf (Bohéma), Vojvoda (Rigoletto), Cár Berendej (Snehulienka), Gróf Almaviva (Barbier zo Sevilly), Manrico (Trubadúr), Alfréd (La traviata).

 

Rudolf Petrák často účinkoval v rozhlasovom vysielaní, interpretoval slovenské ľudové piesne s klavírnym sprievodom Rudolfa Macudzinského, ale aj piesne M. Schneidera-Trnavského, V. Figuša-Bystrého, R. Schumanna a ďalších autorov. Koncertnej činnosti sa venoval pravidelne (až do odchodu do USA v roku 1948) na koncertných pódiách bratislavskej Reduty, vo Vládnej budove a v mnohých slovenských mestách. Boli to príležitostné slávnostné koncerty, počas vojny nespočetné dobročinné koncerty, zostavené z piesňového i operného repertoáru, v ktorých často spoluúčinkovali Mária Kišonová-Hubová a Margita Česányiová.

 

V roku 1948 odišiel Rudolf Petrák do USA, kde ako sólista New York City Opera Company pôsobil až do roku 1967. S opernou spoločnosťou podnikal turné po amerických mestách, často vystupoval vo Philadelphii so spoločnosťami Scala Opera Company, Pittsburgh Opera Company alebo ako sólista v Pitttsburghu, New Orleanse, v Kanade, Mexiku a Virgin Islands. Spolupracoval s radom speváckych osobností (Eleanor Steberová, Nell Rankin, Dorothy Kirstenová, Jarmila Novotná, Leontyne Priceová, Herva Nelli, Martha Liptonová, Regina Resnik, Roberta Petersová ...) a dirigentov (Arturo Toscanini, Erich Leinsdorf, Leopold Stokowski, Eugéne Ormandy, Thor Johnson, Tullio Serafin, Jean Morel, Joseph Krips, Igor Markewich…). Od začiatku svojej opernej kariéry v New Yorku sa venoval aj koncertnej činnosti za spolupráce veľkého počtu orchestrálnych telies (napr. Baltimore-Symphony, Rochester Philharmonic), spieval tenorové party v mnohých vokálno-inštrumentálnych dielach. V jeho koncertnom repertoári nechýbali skladby slovenských skladateľov Mikuláša Schneidera-Trnavského, Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Dezidera Kardoša, Tibora Freša a najmä slovenské ľudové piesne, ktoré aj nahral v súkromnom vydavateľstve Marina Records.. Často účinkoval v amerických rozhlasových a televíznych programoch. Nahral mnoho gramofónových platní z klasickej hudby, opier a operných árií pre viaceré nahrávacie spoločnosti (Telefunken, Columbia, Everest, MGM a i.).

 

 

Konzervatórium v Žiline od roku 2008 poriada vokálnu súťaž s menom Rudolfa Petráka.

 

https://hc.sk/hudba/osobnost-detail/1973-rudolf-petrak